681

Opstart kvindesenior

Nyheder kvinder
13. juli 2010 - 09:12 af: Lars Kjeldsen

3F ligger hårdt ud mod Brøndby IF i den første turneringskamp, som spilles allerede den 31. juli 2010. Det nyoprykkede 2. hold i serie 1 har en målsætning om at rykke op i Danmarksserien i efteråret 2011, så det første skridt kan tages allerede den 15. august 2010 hjemme mod Team Vest.

OPSTART KVINDER 3F TIL SÆSONEN 2010-11.
Vi starter mandag d.19-7 kl.17.45 på Hover stadion, med omklædning på Vejle stadion. Truppen er intakt fra 2009-10, dog med 2 forstærkninger fra vores egen U18 afdeling Julie Dahl og Simone Holm. Vi har kun 14 dage til første kamp, som er lørdag d.31-7 ude mod Brøndby. Men før det når vi kun en træningskamp, men derefter har vi så yderlig 14 dage til næste turneringskamp som også er ude mod Skjold, med en træningskamp ind i mellem ude mod KoldingQ tirsdag d.3-8. Så vi ser frem til at vi får et godt forår. Vejle boldklub arbejder lige indtil første kamp på at få yderlig et par forstærkninger, så vi kan gøre vores trup lidt bredere og stærkere. Vel mødt d.19-7 kl.17.45.

OPSTART KVINDER SERIE 1 EFTERÅRET 2010.
Vi starter tirsdag d.3-8 kl.17.45 på Hover stadion, med omklædning på Vejle stadion. Vi har fået ?ny? træner i Rikke Egsgård, som er rykket op fra vores U18 afd. som ass. til cheftræner for serie 1. Vi har også i serie 1 truppen fået nye spillere, bl.a. gamle kendinge og en helt ny målmand. Så også her forventer vi en god sæson. Serie 1 starter første turneringskamp hjemme på Hover stadion søndag d.15-8 kl.15.00 mod Team Vest. Målet for serie 1 er helt klart at rykke op i Danmarksserien, og få et tredje hold i gang inden for de næste 2 år. Vi skal have vores andet hold i Danmarksserien, så vores reserver spiller kamp på danmarksserie niveau. Velmødt til alle gamle og nye spillere til trænings opstart tirsdag d.3-8 kl.17.45 på Hover stadion.

DBU Nyheder
Kvinderne vil vise vinderkultur på Algarve
Det danske kvindelandshold har succes i EM-kvalifikationen og i seneste træningsturnering i Brasilien. Nu gælder det den traditionsrige Algarve Cup i Portugal, hvor de danske kvinder er klar til at revanchere sidste års placering. Se truppen her
Første DM-guld til Sport Italia
De firedobbelte danmarksmestre fra Boldklubberne Glostrup-Albertslund (BGA) måtte i år se sig slået i finalen af rivalerne fra københavnerklubben Sport Italia, da det femte DM i Futsal blev spillet søndag i Vejen. Egen UI tog bronzen.
Skovbakken tog guldet - igen
Kvindernes DM-finale i Futsal opfyldte alle forventninger om højt tempo og flotte bolddetaljer. Skovbakken tog for andet år i træk guldet, mens Taastrup fik sølv. Det lokale hold fra Kolding endte med bronzen.