Menu

Gode idrætsmiljøer for piger fra 12-18 år

image
13. september 2019 kl. 09:24

Vejle Boldklubs kvindeafdeling er med i et projekt i samarbejde med DBU og CUR (Center for Ungdomsstudier, med overskriften “Gode idrætsmiljøer for piger fra 12-18 år”. Med baggrund i CUR’s forskning på området vil vi afdække, hvad vi i Vejle Boldklub kan gøre for at fastholde og videreudvikle de mange pigespillere, vi har. 

En del af projektet består i at arbejde tæt sammen med CUR, DBU Bredde og én klynge af andre klubber. Projektet er tilrettelagt med en vekselvirkning mellem at mødes og få inspiration til tilgangen til teenagepiger og med praktisk afprøvning af indsatser hjemme i klubben. Vi deltager i en netværksgruppe, hvor vi i samarbejde med klubber fra Østjylland og Fyn kan sparre og udveksle erfaringer og ser meget frem til udbyttet af dette. 

Der er rundsendt spørgeskemaer til klubbens pigespillere mellem 12-18 år. Har du – mod forventning - i løbet af weekenden stadig ikke have modtaget et link til spørgeskema, så kontakt undertegnede, så du også kan deltage. 

Du kan læse mere om projektet på følgende link

https://www.dbujylland.dk/nyheder/2019/juni/klubber-soeges-til-pilotprojekt-om-gode-idraetsmiljoeer-for-piger/

På forhånd tak

Sportslig ansvarlig for VB Kvinde/Pigeafdeling

Steen Petterson

Mobil: 28297114